Oświęcim. Zapomniana historia
To filmowa opowieść, która przybliża historię Oświęcimia od strony dotychczas mało znanej, a mającej ogromne znaczenie dla poznania i zrozumienia tożsamości tego sławnego przecież na cały świat miasta. Oświęcim postrzegany jest powszechnie jako miejsce, gdzie powstał i działał KL Auschwitz. Tymczasem prawda o Oświęcimiu jest bogatsza i pełna kształtujących specyficzny klimat tego miejsca fascynujących faktów i ludzkich historii.
Protagonistą filmu jest przedwojenny Oświęcim, w którym Polacy i Żydzi żyli ze sobą w twórczej dla obydwu społeczności bliskości. Wprowadzającym we współczesność miasta bohaterem opowieści jest Szymon Kluger, zwany „ostatnim oświęcimskim Żydem”. Kluger ocalał z Zagłady i w latach 60. powrócił w rodzinne strony. Nie dzielił się z nikim swoimi wspomnieniami i dramatycznymi doświadczeniami, choć darzył zaufaniem kilku ze swoich polskich sąsiadów, którzy wspominają tego niezwykłego człowieka i dzielą się z widzem swoimi doświadczeniami w relacjach z Szymonem.
Uczniowie LO im. ks. Stanisława Konarskiego poprowadzą narrację filmu jako bohaterowie historycznych i współczesnych opowieści. Liceum Konarskiego to dla lokalnej społeczności nie tylko po prostu szkoła, ale też miejsce, w którym kształtowały się życiowe postawy wielu pokoleń mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej .
Obraz filmowy wzbogacono niepublikowanymi dotychczas w takim wymiarze animowanymi materiałami archiwalnymi oraz specjalnie do tego filmu skomponowaną muzyką.
Nasz film OŚWIĘCIM. ZAPOMNIANA HISTORIA został nominowany do nagrody Perła Renesansu na 12. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” 2024. 24 sierpnia 2024 r. w Zamościu otrzymał specjalne wyróżnienie.
Produkcja
TVP S.A., Narodowe Centrum Kultury, Fundacja movart